Jest piękna pogoda. Słońce pięknie świeci. Nic nie zapowiada na zmianę pogody. Nagle gwałtownie pojawiają się chmury, robi się ponuro i ……..
Zbliżający się okres wiosenny sprzyja pojawieniu się burz. Nie jest to nic nowego. Burza to zjawisko meteorologiczne. Występują wyładowania elektryczne. Objawiające się piorunami. Uderzają one najczęściej w wysokie drzewa, budowle, mury. Uszkadzają wszystko w co uderzą. Niszczą instalacje i urządzenia elektryczne.
Takie zjawiska można przewidzieć poprzez obserwację nieba. Pojawienie się chmur kłębiastych może świadczyć o nadchodzącej burzy. Im większe chmury tym prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych wzrasta!
Co to za zjawisko?
Burza to nic innego jak opady deszczu i gradu.
Najczęściej w Polsce burze występują w zmieniających się porach roku wiosny i lata. Zderzenie dwóch mas powietrza ciepłego i wilgotnego oraz zimnego i wilgotnego.
Piorun uderza, gdy chmura jest naelektryzowana, tylko w chmurach burzowych. Gorące powietrze wraz z parą unosi się wysoko do góry. Tam para zamienia się w krople wody i lodu. Nabierają one ładunki elektryczne z powietrza i pyłu. Po zebraniu dużych ładunków elektrycznych wyładowują się one. Najpierw widzimy potężną iskrę a później słyszymy głośny huk. Na ogół podczas takiego zjawiska jest ciemniej niż zwykle. Podczas takiego zjawiska towarzyszy nam lęk.
Uderzenie pioruna.
Burza to zjawisko niebezpieczne. Wyładowania atmosferyczne podczas burzy może być w piorunie nawet do 1000.000.000 Volt. Nie trudno sobie wyobrazić jakie niesie one zagrożenie. Skutki rażenia pioruna mogą być katastroficzne. Przepływająca energia elektryczna przez ciało człowieka może spowodować oparzenia, utratę przytomności a nawet śmierć.
Podstawowe zasady podczas burzy?
Zachowaj spokój. Po burzy zawsze jest słońce.
Nasze zachowanie ściśle zależy od miejsca, w którym się znajdujemy.
Jeżeli jesteś w domu podczas burzy:
• sprawdź czy zamknięte są okna. Jeżeli są otwarte zamknij je.
• Odłącz odbiorniki z zasilania energią elektryczną: – wyjmując wtyczkę z gniazdek. Zabezpieczy to przed uszkodzeniem tak zwanym przepięciem.
• W żadnym przypadku nie używaj kuchennych urządzeń zasilanych energią elektryczną z sieci.
• Jeżeli czujesz obcy zapach swąd, spaleniznę lub widzisz iskrzenie instalacji. Wyłącz zasilanie instalacji gazowej i elektrycznej. Wezwij pomoc!
• Pomyśl o bezpiecznej drodze ewakuacji,
• Nie stój przy oknach, szklanych drzwiach,
• Jak to konieczne zejdź na niższe kondygnacje, może być piwnica,
• Stój przy ścianie nośnej i poczekaj aż zagrożenie minie.
Gdy jesteś na przestrzeni otwartej podczas burzy:
• Nigdy nie dotykaj metalowych konstrukcji lub innych przedmiotów metalowych- są dobrym przewodnikiem energii,
• Nie kąp się w akwenach wodnych. Nie zbliżaj się do nich. Jeżeli zastanie ciebie burza podczas kąpieli natychmiast wyjdź z wody. W oda jest dobrym przewodnikiem prądu.
• Nie chowaj się pod drzewami, słupami. Mogą one przyciągać pioruny,
WAŻNE:
Jeżeli masz możliwość schowania się do samochodu, schowaj się w nim i nie wychodź na czas trwania burzy. Samochód nie przyciąga piorunów i będziesz tam bezpieczny.
Pamiętaj aby pojazdem podczas burzy nie przemieszczać się. Występują silne podmuchy wiatru. Silny wiatr może obalać drzewa, słupy. Czynniki te mogą spowodować utratę kontroli nad kierowanym pojazdem.
Zatrzymaj się z dala od drzew na pustej przestrzeni.
• Widząc uszkodzoną trakcję przewodów elektrycznych nie zbliżaj się do nich. Powiadom odpowiednie służby,
• Wyłącz telefon komórkowy, może ulec uszkodzeniu,
• Jeżeli masz możliwość schowaj się pod mostem lub inną budowlą
• gdy jesteś w górach nie chowaj się pod okapami skalnymi nie dotykaj się do skał.
Udzielanie pomocy po porażeniu piorunem:
-zadbaj o własne i poszkodowanego bezpieczeństwo,
-sprawdź czynności życiowe poszkodowanego,
-jeżeli nie oddycha- przystąp do ucisku klatki piersiowej i oddechów życia (2×30 uciśnięć),
masz 4 minuty na przywrócenie krążenia!
-powiadom służby ratunkowe.