Dźwiganie towarzyszy nam w codziennym naszym życiu. Aktywność sportowa często wymaga dźwigania. Nie powinno to stwarzać niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Pod warunkiem zachowanie pewnych zasad i bez nadludzkiego wysiłku.
Prace transportowe to najstarsze prace. Już w starożytności prace transportowe były znane i wykonywane.
Eliminowane dźwigania.
Postęp techniczny, organizacja pracy powinna ograniczyć lub wyeliminować dźwiganie. Nałożone obowiązki na pracodawcę zmuszają jego do działań minimalizujących. Do takich obowiązków możemy zaliczyć:
-przekazywanie wiedzy pracownikom o wadze towaru, rozkładzie środku ciężkości,
-informowanie o masie przedmiotu,
-egzekwowania od pracowników zakazu przekraczania norm transportowych,
-zapewnić o ergonomię, czyli dostosować stanowisko do potrzeb pracownika,
-przeszkolić pracowników w zakresie ręcznego transportu,
-zapewnić środki ochronne i pomocnicze- poprawiające niedogodności związane z dźwiganiem,
Występują prace, w których nie można ich wyeliminować ręcznego dźwigania. Zdecydowanie są to prace na produkcji. Rodzaj prac polegający na ręcznym odbieraniu, ustawianiu towarów.
Zmęczenie związane z ręcznym dźwiganiem.
To nic innego jak reakcja na nadmierny bodziec fizyczny. Określany jako niezdolność do kontynuacji do dalszego wysiłku.
Zmęczenie jest sygnałem dla organizmu aby pozwolić na odpoczynek. Zmęczenie to powód wystarczający aby odpocząć. Długotrwałe zmęczenie fizyczne może mieć przykre skutki. Następstwem mogą być:
– dolegliwości bólowe,
– podwyższona temperatura ciała,
-brak koncentracji,
-rozdrażnienie,
-znużenie,
-zawroty głowy.
Skutkiem nadmiernego zmęczenia może być przewlekłe wyczerpanie. Powoduje ona niezdolność do pracy. Chorobę.
Czy wszyscy możemy być narażeni na ten sam wysiłek?
Stopień obciążenia oraz czas jego trwania powoduje nasilenie zachodzących zmian negatywnych.
Odczuwanie tych zmian jest ściśle związane z wiekiem, płcią, przebytymi chorobami, zabiegami, zażywanymi lekami. Zostały tutaj narzucone prawne wymogi dopuszczające pracowników do takich prac. Możemy do nich zaliczyć normy dźwigania. Mniej mogą dźwigać kobiety, ze względu na budowę ciała. Więcej mogą mężczyźni. Jeszcze inne są normy dla dziewcząt i kobiet w ciąży. Trudno nie wspomnieć o przeciwwskazaniach medycznych czyli kryteriach oceny stanu zdrowia pracownika przez lekarza. Wyniki badań profilaktycznych są informacją dla pracodawcy czy pracownik może wykonywać te prace.
Co ma wpływ na odpoczynek?
Po odpoczynku, gdy organizm się zregeneruje, możemy śmiało przystąpić do dalszej pracy.
Niezbędnym warunkiem aby pozbyć się zmęczenia to zmiana warunków pracy. Rotacja pracowników. Wydłużenie przerw korekcyjnych. Zapewnienie posiłków regeneracyjnych o odpowiedniej ilości kalorii zawierające substancje odżywcze (minerały, witaminy) oraz płynów. Uzupełnianie płynów powinno być w czasie pracy i po zakończeniu wysiłku. Ponieważ przy wysiłku fizycznym zwiększa się temperatura w organizmie. Przyczynia się to do odwodnienia i wydalenia elektrolitów i innych substancji. Zakłóca to prawidłową wydolność, tlenową i beztlenową.