Skoki do wody
Spread the love

Dlaczego skaczemy do wody?
To jest nurtujące pytanie, na które warto udzielić odpowiedzi. Dlaczego to robimy skoro nie ma takiej potrzeby. Czyżby chcielibyśmy naśladować sportowców, mistrzów. Zwiększyć swoje umiejętności? Każda forma sportu jest dobra. Musi być bezpieczna i wykonywana najlepiej pod okiem wykwalifikowanego instruktora. W odpowiednich akwenach wodnych do tego przeznaczonych. Mało kto pamięta, że wykonanie skoku mistrzowskiego to sukces wieloletniej pracy i wyrzeczeń sportowca. Bezkrytyczne naśladowanie skoków do wody przesłane z mediów społecznościowych odebrane z tableta bądź telefonu może być pożywką do takich zachowań. W czasie braku rozwiniętej komunikacji aby zdobyć wiedzę o sportach wodnych należało udać się do biblioteki i wypożyczyć literaturę i tam była rzetelna wiedza.

Rozwój techniki spowodował możliwość manipulacji efektownych skoków wręcz niemożliwych do wykonania i przesyłanie ich do mediów społecznościowych, może to być zachętą do naśladowania kończąc się tragicznie.

 

Stan nietrzeźwości.
Ciągłe akcje edukacyjne nie powodują zmniejszenie się ilości osób urazowych po skokach.
Statystyki nieubłaganie stwierdzają, że w okresie letnim gwałtowne nasilają się pacjenci z urazami po nieudanych skokach.
Częstą przyczyną skoków do wody jest alkohol i niedozwolone środki pobudzające. Zaburzają one układ nerwowy i negatywnie wpływa na zachowanie człowieka. Pojawia się oszołomienie. Zmniejsza się realna ocena sytuacji. Im więcej spożytego alkoholu i zażytych środków pobudzających tym bardziej zaburzony jest proces myślowy i ocena sytuacji.

Brawurowe skoki do wody pod wpływem emocji. Zdobycie popularności.
Na niebezpieczne zachowania decydują się głównie mężczyźni. Kobieta po ryzykownym skoku z urazem kręgów jest bardzo rzadko spotykane.
To prawdopodobnie ,,gen ryzyka” powoduje przekroczenie granic ryzyka aby zaimponować grupie rówieśników lub kobiecie.

Bezpieczne skoki.
Rekreacja nad wodą to dobroczynna forma poprawy zdrowia. Przy bardziej ekstremalnej formie wypoczynku nad wodą jakie są skoki do wody należy przestrzegać pewnych zasad a przede wszystkim kierować się rozsądkiem.

Po pierwsze- Zawsze przed skokiem sprawdź głębokość i dno akwenu. Na na akwenach naturalnych prąd wody może zmienić głębokość

Po drugie- Po długiej przerwie w wykonywaniu skoków, wykonaj skok na nogi (zawsze w ugiętych w kolanach nigdy na prostych nogach), kolejny skok na głowę wykonaj z pozycji równej lustrze wody

Po trzecie- Zawsze wykonuj skoki pod nadzorem ratownika. Poproś ratownika o obserwację twoich skoków jeżeli wyrazi zgodę to z pewnością będą to bezpieczne skoki

Po czwarte- Nigdy nie wykonuj skoków gdy jesteś w złej formie psycho- fizycznej to utrudnia prawidłowe spostrzegania środowiska oraz utrudnia panowanie nad ciałem

Po piąte- Nigdy nie skacz bez asekuracji ratownika bądź instruktora.

 

Skok do wody może być uzupełniającą rozrywką wypoczynku ale może skończyć się śmiercią lub kalectwem. Najlepiej nie skacz na główkę, znajdź inną formę rozrywki nad wodą aby cieszyć się urokami rekreacji nad wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *