Pracownicy przebywający w basenach z chlorowaną wodą są bardziej narażeni na podrażnienie dróg oddechowych niż inne grupy zawodowe. Tak stwierdzili holenderscy naukowcy z holenderskiego University of Utrecht.
Dużo produktów ubocznych dezynfekcji chlorem zostało rozpoznane i opisane w dostępnej literaturze. Niewielka jej część została oznaczona podczas badań.
Najlepiej poznanym związkiem występującym jest trójchloramina (THM)- forma chloraminy. Powstaje ona w wodzie chlorowanej w wyniku reakcji chloru w wodzie ze składnikami organicznymi moczem i potem. THM jest cięższy od powietrza i unosi się ponad lustrem wody. Może być wdychany przez uczestników i pracowników kąpieli.
Do wzrostu ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych w grupie zawodowej nie mającej kontaktu z wodą chlorowaną było 7- krotnie większe. Do nich zostało zaliczone:
• problemy oddechowe, w tym duszności,
• bezdech,
• zapalenie zatok,
• chroniczne przeziębienie.
Stężenie THM można zmniejszyć poprzez redukcję prekursorów, przez które on powstaje.
Chcąc tego dokonać, należy prawidłowo przeprowadzić proces filtrowania wody.
Proces prawidłowego filtrowania wody został prawnie ujęty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, Dz. U. poz. 2016
Bezwzględnie od rodzaju basenu stężenie chloroformu nie może przekraczać 0,030 mg/dm3