Bezpieczne wakacje na wsi
Spread the love

Zaczyna się okres wakacyjny i jest coraz ładniejsza aura co sprawia, że coraz częściej decydujemy się na wyjazd z dziećmi na wieś do rodziny.
Należy pamiętać, że jest to potężne wezwanie dla rodziców aby zapewnić bezpieczny wypoczynek.
Sam pamiętam jako nastolatek wyjeżdżałem z rodzicami do rodziny na wakacje, gdzie aktywnie się odpoczywało i wykonywało drobne prace.
Wszystko było nowe ciekawe. Prace, które wykonywał starszy brat stanowiły źródło fascynacji. Głównie były to prace przy koszeniu kosą, zbieranie plonów za pomocą innych narzędzi gospodarstwa wiejskiego. Wujek jeździł traktorem z naczepą, koniem transportował plony. Ciotka gotowała ziemniaki zwierzętom później karmiła zwierzęta.
Jako dzieci bacznie obserwowaliśmy te prace i chcieliśmy je wykonywać a może bardziej naśladować. Wujkowie pozwalali nam jedynie obserwować te prace ale po okazaniu niezadowolenia często pozwalali nam naśladować niektóre ale pod nadzorem.
Chęć niesienia pomocy w pracach gospodarstwa rolnego była silna i gdy dorośli spali wraz z niewiele starszym starszym bratem rano wstawaliśmy i szliśmy pracować. Jakie było zdumienie rodziców i wujków jak rano zobaczyli nas na podwórku umorusanych po uszy, wśród porozrzucanych narzędzi, powypuszczanych zwierząt z zagród, które sobie beztrosko chodziły.
Były to niezapomniane chwile, które ciepło wspominam do dziś.
Dzisiaj po latach przychodzą chwile refleksji nad zagrożeniami na jakie byliśmy narażeni i jak to się stało, że nikt nie uległ wypadkowi poza drobnymi sińcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *