Wpływ jesieni na wydajność pracownika.
TAGS: bhp białystok
Spread the love

Nie ulega wątpliwości, że samopoczucie pracownika ma wpływa na wydajność wykonywanych zadań zawodowych. Dopuszczenie zmęczonego pracownika do pracy spowodować przykre incydenty. Jakość pracy wpływa na funkcjonowanie całej firmy. Wiele nauk bada jak wyeliminować czynniki mogące negatywnie wpływać na pracownika. To jest związane z dziedziną bezpieczeństwa higieny pracy. Wynika to z treści przepisów o ochronie życia i zdrowia.

Złe oświetlenieMożemy już wczesnym latem przewidzieć zwiększoną liczbę absencji pracowników w porach jesiennych. Koniec lata niesie za sobą zmianę pogody. Im bliżej zimy to dni stają się krótsze. Krótkie dni powodują, że mamy ograniczony dostęp do światła dziennego. Rano wstajemy jest ciemno. Wracamy do domu też jest ciemno. Po powrocie do domu zasłaniamy rolety włączamy światło, telewizor, komputer. Nie mamy ochoty wychodzić na zewnątrz. Po kilku tygodniach dopada nas złe samopoczucie. Stajemy się senni, budzimy się niewyspani.

 

Co jest przyczyną złego samopoczucia jesienią?
Brak światła słonecznego i świeżego powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Pochmurne dni nie sprzyjają aktywności fizycznej. Natomiast światło słoneczne niezbędne jest do dobrego funkcjonowania. Kiedy są słoneczne dni to przybywają nam siły witalne. To słońce sprawia, że jesteśmy pobudzeni do działania.

 

Jak postępować aby pora jesienne nie miała negatywnego wpływu na funkcjonowanie pracownika?
Podstawą jest dobry sen. Sen powoduje, że nasz organizm wypoczywa. Przed snem wywietrz swój pokój. Ogranicz oglądanie telewizji. Czytanie dobrej książki sprzyja zasypianiu. Do pracy staraj się chodzić pieszo. Jeżeli nie jest to możliwe postaraj się swój samochód zaparkować dalej od miejsca pracy. Poranny spacer na świeżym powietrzu doda ci sił i pobudzi. Nie zapominaj o aktywności fizycznej po pracy. To ona sprzyja dobremu samopoczuciu. Jesienne wędrówki za miastem są wymarzonym relaksem.

Zdrowy pracownik na wagę złota.
Nie jest to tajemnicą, że pracodawca oczekuje od pracownika aby stawił się do pracy w pełni sił. Spełnienie tych oczekiwań z kolei jest obowiązkiem pracownika.
Tryskanie zdrowiem i energią oraz pełna dyspozycyjność jest ściśle powiązane z prowadzonym trybem życia. Każda zmiana pory roku zmusza nas do innych zachowań. Potrzebny jest czas aby nasz organizm dostosować do tych zmian.

3 Comments on “Wpływ jesieni na wydajność pracownika.”

  1. Najważniejszy jest sen, gdy ktoś nie będzie dobrze wyspany to cały dzień będzie jak w amoku. A szczególnie sen zabierają stresy oraz miganie ekranu telefonu czy telewizora. Samemu zawsze byłem przemęczony jeśli nie dostarczało się co najmniej 6 godzin snu na dobrę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *