Zagrożenia zimą.
TAGS: Bezpieczeństwo-zimąbhpbhp białystok
Spread the love

Sezon zimowy niebawem się zacznie. Śniegu nie widać. Termometry wskazują dodatnie temperatury. Nad ranem skaczą poniżej zera. Nie zdziwmy się jak na dniach temperatury ujemne zagoszczą na dobre. Dlatego musimy odpowiednio przygotować się do tej pory roku. Powstają nowe zagrożenia. Zima to szczególny dla nas okres, czas opadów śniegu. Niestety ale to trudny czas dla kierowców. Pojawiają się dodatkowe zagrożenia szczególnie dla kierowców. Osoby poruszające się pieszo muszą zachować szczególną ostrożność ze względu na śliskie nawierzchnie dróg, ponieważ nie zawsze są one odśnieżone. Sprzyja wszelkim urazom. Wcześniej robi ciemno. Poruszanie po drogach wymaga zwiększonej ostrożności. Musimy zmienić cieplej się ubierać.

Zasady postępowania zimą, które zapobiegną niedogodnościom.
1. Ubieraj się w miarę ciepło. Dobrym sprawdzonym sposobem jest ubieranie się na ,,cebulkę” podkoszulkę, koszulkę, sweter, kalesony, spodnie, kurtka, czapka, szalik. Nie zapomni o rękawiczkach. Załóż nie przemakalne obuwie.
2. Na dłuższe pobyt na zewnątrz nie wychodź głodny.
3. Wychodząc na dłuższe spacery zawsze zabieraj z sobą naładowany telefon
4. Nigdy nie spożywaj alkoholu przed wyjściem na mróz lub będąc na mrozie. Spożyty alkohol daje złudne poczucie ciepła co sprzyja wychłodzeniu organizmu.
5. Będąc kierowcą pamiętaj o zmianie opon na opony zimowe. Drogi zimą są wymagające dla kierowców. Zmiana opon zwiększy twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj o zmianie płynów eksploatacyjnych na płyny zimowe. Pamiętaj, że jak temperatura jest wyższa od zera to na drodze nadal może znajdować się lud dlatego zachowaj bezpieczną prędkość i wcześniej zwalniaj aby uniknąć gwałtownego hamowania.
6. Mieszkając w domku pamiętaj o odśnieżaniu chodnika, usuwaniu sopli. Zakup się czujnik tlenku węgla. To on zasygnalizuje podwyższona ilość tego śmiertelnie trującego gazu i uratuje życie.
7. Dogrzewając pomieszczenia zawsze używaj sprawnych urządzeń grzewczych. Unikaj używania przedłużaczy.
8. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Powinny być one zawsze odsłonięte.
9. Posiadając zwierzęta czworonogie zapewnijmy im schronienie w domu. Jeżeli to jest niemożliwe ocieplmy im budę. Sprawdźmy czy ich pokarm nie zamarzł lub nie został pokryty śniegiem.

Wymienione to proste zasady zapewne są wszystkim znane lecz często podczas zmian pogody o nich zapominamy. Bezpieczeństwo to jest szereg działań pomagających przetrwać sytuacje nietypowe i zapobiec sytuacjom awaryjnym. Pomimo trudnym zbliżającym się warunkom zimowym bądź przygotowany do zimy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *