Po długim okresie ciężkiej pracy wreszcie przychodzi czas na długo oczekiwany urlop i wakacje. Większość z nas decyduje się na odpoczynek nad wodą. Odpoczywając nad wodą, chcemy się zrelaksować.
Wysoka temperatura sprawia, ze o wszystkim zapominamy. Jesteśmy roztargnieni i skupiamy się na wszystkim co może nas zrelaksować. Często wymyślając gry, zabawy, zawody nie wspominając o różnych pozornie wyglądających niewinnie żartach, które mogą przerodzić się w istny koszmar.
W takich sytuacjach kluczową rolę odgrywa ratownik wodny, który stanowczo i szybko przerywa takie zachowania. Na ogół przerywanie takich zachowań przez ratownika źle jest spostrzegane przez uczestników zabaw.
Warto stosować się do poleceń ratownika wodnego, gdyż są to działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i zapobieżenie nieszczęśliwym rozwojom wypadków.
Warto wyobrazić sobie czym mogą się skończyć niebezpieczne zabawy, gdy uczestników takich zabaw poniesie chęć urozmaicenia sobie odpoczynku w szczególności, gdy na kąpielisku są do tego warunki np. budowle, pomosty, wiaty.
Zabronione przykładowe, niebezpieczne zachowania i zabawy:
Wrzucanie osób do wody. Często tak osoba godzinami wygrzewa się na słońcu i wrzucenie takiej osoby do wody może skutkować w najlepszym przypadku urazami kostno- stawowymi a najgorszym hospitalizacją a nawet w skrajnych przypadkach zgonem.
Skoki do wody szczególnie na ,,główkę”’ to zachowanie jest szczególnie niebezpieczne, które może się skończyć tragicznie, licznymi urazami kręgosłupa lub śmiercią.
Rzucanie się piaskiem. Taka zabawa może skutkować urazami głowy.
Bieganie po pomostach, plaży, może skończyć się licznymi urazami, skręcaniami, stłuczeniami.
Pływanie większą ilością osób na urządzeniach wodnych niż dopuszcza konstrukcja tego urządzenia. Istnieje realne zagrożenie zatopienia.
Pozostawianie osób nieletnich bez nadzoru. Często zdarzają się się takie praktyki przez rodziców, ponieważ wychodzą z założenia, że jak jest ratownik to on nadzór zapewni. Jest to błędne myślenie, ponieważ obowiązek nadzoru nad małoletnim dzieckiem cały czas ciąży również na rodzicach, pomimo tego że jest ratownik.
Można wymieniać jeszcze wiele innych zagrożeń lecz z pewnością nie da się przewidzieć wszystkich lecz ratownik cały czas musi być czujny i reagować.
Wpływ ratownika wodnego na poprawę bezpieczeństwa nad wodą.
Ratownik zdecydowanie swoimi decyzjami poprawia bezpieczeństwo. To jego polecenia i umiejętności są w stanie zapewnić abyśmy się czuli bezpiecznie nad wodą.
Odpoczywaj odpowiedzialnie i czuj się bezpiecznie.
Dobry ratownik wodny to sprawny ratownik. Jego sprawność może uratować życie.
Dokładnie tak jest. Fotografia przedstawia Najlepszego Ratownika Wodnego.