Sinice. Zagrożenie biologiczne.
Spread the love

Pojawiają się latem. W słodkich i morskich wodach. Kontakt z nimi może powodować poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Objawy uzależnione są od rodzaju szczepu. Kontakt z toksynami wytwarzanymi przez sinice odpowiedzialny jest za zachorowanie. Najczęstszymi objawami to wysoka gorączka, zimne dreszcze, wymioty a nawet trudności z oddychaniem oraz objawy żołądkowo- jelitowe i reakcje alergiczne.

 

Co to jest?
Sinice, cyjanofity, cyjanobakterie (Cyjanobakteria, Cyanophyta) należąca do grupy bakterii, dawniej uznawanych za rośliny. Najnowsze klasyfikacje uznały je za bakterie.
To najstarsze organizmy żywe. Potrafią przeżyć w trudnych wręcz ekstremalnych warunkach.

 

Jak rozpoznać sinice?
W czasie zakwitu z kształtu i barwy są przypominają glony. W dużych ilościach nagromadzenia się glonów na wodzie pojawia się ,,kożuch”. Barwa tego kożucha ma związek z rodzajem występujących bakterii oraz ilości przenikanego światła.
Zmiany koloru wodyNajczęściej przybiera barwę niebieską, zieloną lub jasno- szarą a nawet czerwoną lub brunatną.
Nadmiar sinic powoduje zjawisko zakwitu, negatywnie wpływając na jakość wód.
Sinice mogą rozwinąć się w temperaturze ponad dwudziestu stopni i braku wiatru najszybciej w stojących wodach. Rozwojowi sinic sprzyja działanie człowieka związane z nawożeniem pól lub niewłaściwą gospodarką ściekową. Dopływ do wód powierzchniowych ścieków lub nawozów w połączeniu z innymi substancjami w wodzie sprzyja namnażaniu sinic.
Niewielkie ilości sinic są naturalnym nawozem azotowym. Dopiero nadmierny zakwit sinic prowadzi do zagrożenia dla ludzi, zwierząt i ekosystemu wód.

 

 

Zasady bezpiecznego postępowania.
Nigdy nie korzystaj z akwenów wodnych bez nadzoru ratowniczego.

Masz wątpliwości co do bezpieczeństwa stanu wody (koloru wody, zapachu) nigdy nie korzystaj z kąpieli i nieTemperatura podlewaj roślin taką wodą i nie dawaj do picia zwierzętom oraz zrezygnuj z kąpieli.

Zawsze możesz sprawdzić jej stan na stronach Sanepidu, które są bieżąco aktualizowane.

Po kąpieli jak poczujesz pieczenie oczu problemy żołądkowo- jelitowe nie zwlekaj skontaktuj się z lekarzem. Szczególnie takie objawy mogą być niebezpieczne dla dzieci.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *