Nie tak dawno słupki termometrów w Białymstoku wskazywały 36 stopni Celsjusza. Ciężko wytrzymać w pracy w biurze czy na otwartej przestrzeni. Nawet po pracy wyjazd nad wodę sprawia, że taki wyjazd jest mało atrakcyjny i przyczynia się do zwiększenia zmęczenia.
Już nie od dzisiaj wiemy, że wysokie temperatury wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Przebywanie w wysokiej temperaturze powoduje, że jesteśmy ospali, mamy ograniczone reakcje na zachodzące zmiany zmiany w środowisku pracy, możemy podejmować błędne decyzje, popełniać więcej błędów.
Nie ulega wątpliwości, że reakcje pracownika są ściśle powiązane z podejmowaniem decyzji. Jedna błędna decyzja, jeden jedyny błąd może spowodować wypadek!
Czy podczas upałów można nie przyjść do pracy?
Nie ma definicji upałów i ustalenia górnej granicznej wysokości temperatury zwalniającej pracownika ze stawienia się do pracy.
Co dziwne dolna granica temperatury jest prawnie ustalona. Brak jest przepisów, które zwalniały by pracowników z wykonywania swoich obowiązków podczas wysokiej temperatury w upalne dni poza pracownikami młodocianymi.
Prawo nakłada obowiązki na pracownika i pracodawcę. Pracownik musi stawić się do pracy, natomiast pracodawca ma obowiązek dołożyć wszelkich starań aby stan zdrowia pracownika po zakończeniu pracy był co najmniej taki sam jak przed rozpoczęciem pracy. Ponadto pracodawca ma obowiązek chronić życie i zdrowie pracownika, ten zapis prawny dotyczy również pracy w dni upalne. Natomiast podczas, gdy temperatura powietrza przekroczy 25 stopni Celsjusza na pracodawcę zostały nałożone dodatkowe kodeksowe obowiązki zapewnienia odpowiedniej ilości wody do picia, skrócenia albo przesunięcia czasu pracy, zapewnienia dodatkowych przerw.
Jak wpływa realizacja dodatkowych obowiązków pracodawcy w dni upalne na organizm pracownika?
Spożywając nieograniczone ilości wody nawadniamy organizm, wzbogacając w cenne minerały. Stosując dodatkowe przerwy w pracy organizm odpoczywa, regenerując się. Zmieniając godziny pracy na godziny, w których upał jest mniejszy ograniczamy nasz organizm na przegrzanie.
Stosując się do takich zasad praca w upały staje się mniej uciążliwa co nie oznacza wcale, że uciążliwość związana z upałami zostanie całkowicie wyeliminowana.
W przypadku uznania, że wymienione środki zapobiegawcze są nie wystarczające pracodawca, może wydać pozwolenie na pracę zdalną pracownikowi.