Ćwiczenia z udrażniania dróg oddechowych
TAGS: BHP SZKOLENIA- czym są nacechowane?
Spread the love

Udrażnianie dróg oddechowych jest jednym z elementów udzielania pomocy. Wykonywane na ogół osobom zadławionym lub nieprzytomnym. Wykonywanie takich zabiegów jest w stanie zapobiec nieodwracalnym skutkom niedotlenienia mózgu poszkodowanego.

 

Dlaczego ważne są ćwiczenia?
Zdobycie umiejętności udrażniania dróg oddechowych ważne są nie tylko w zastosowaniach medycznych ale również dla każdego z nas. W sytuacjach zagrożeń dla życia, każda sekunda jest ważna. Natychmiastowe udrożnienie dróg oddechowych może zapobiec uduszeniu lub daleko idącym skutkom niedotlenienia mózgu.

 

Po co należy stosować udrażnianie dróg oddechowych?
Czynność taka wykonuje się w celu ułatwienia lub przywrócenia oddechu. Stosuje się taką czynność u osób przytomnych i nieprzytomnych. W obu przypadkach reakcja nasza musi być natychmiastowa. Ponieważ im szybciej przywrócimy oddech tym większa jest szansa na uratowanie życia tej osoby.

 

oddychanie

 

Powiadamianie służb ratunkowych:
Niestety w wielu przypadkach, osoba przekazująca informacje jest sparaliżowana strachem i przekaz ten może być ograniczony. Dlatego bardzo ważne wykonywanie czynnych ćwiczeń z udzielania pomocy.

 

Podstawowe techniki udrażniania dróg oddechowych

U osób przytomnych:

 

Technika Heimlicha
Stosowana jest w przypadku kiedy poszkodowany dusi się ciałem obcym np. cukierkiem i ciało obce zablokowało drogi oddechowe.

Technikę tą stosuje się w następujący sposób:
1.Stań prosto za osobą potrzebującą pomocy
2.Obejmij ją aby złączone dłonie w pięści na wysokości pasa pomiędzy pępkiem a żebrami
3.Wykonuj dynamiczne i rytmiczne uciski uciski ku górze w celu wydobycia ciała obcego z dróg oddechowych.

 

Udrażnianie dróg oddechowych u osób nieprzytomnych:
1.Gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha ważne jest aby drogi oddechowe były udrożnione.
Wykonuj następujące kroki:

1. Oceń sytuacje:
Sprawdź miejsce czy jesteś bezpieczny

2. Układanie:

Połóż na twardej i płaskiej powierzchni osobę poszkodowaną na plecach i postępuj dalej według wskazówek
Unieś głowę, unikając nadmiernego przechylenia do tyłu
Jedną ręką załap za żuchwę, podnieś żuchwę tyłu aby język nie blokował dróg oddechowych a drugą ręką trzymaj za czoło jednocześnie unosząc głowę do tyłu.

3.Sprawdź czy osoba nadal oddycha:
Dokonując oceny oddechu należy pochylić się nad osobą zbliżając się swoimi policzkiem do ust poszkodowanego a wzrok skieruj na klatkę piersiową i obserwuj 10-12 sekund. Słyszany oddech, wydobywające się ciepło z ust na policzki i widok unoszonej klatki piersiowej świadczy, że poszkodowany oddycha.

 

Jak Ćwiczyć Udrażniania Dróg Oddechowych?
Ćwiczenie mogą okazać się kluczowe podczas udzielania pomocy. Oto kilka przykładów, które możesz zastosować:

1. Korzystanie z kursów udzielania pierwszej pomocy: Uczestnictwo w dobrych kursach pierwszej pomocy prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów dobrych usług daje ci doskonałą możliwość nauki połączonej praktyki z teorią poznania udrażniania dróg oddechowych.

2. Przeprowadzanie symulacji: Wspólnie z rodziną można przeprowadzać symulacje stosując scenariusze, w których występują zagrożenia, wspomaga to w praktyce wykonanie działań i daje pewność ich skuteczności.

3. Samouczki online: zawierają wiele darmowych materiałów w formie video, wytyczne
instrukcje dzięki którym krok po kroku mogą doprowadzić do doskonalenia sztuki udrożnienia dróg oddechowych.

 

WNIOSKI:
Ćwiczenia udrożnienia dróg oddechowych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla każdego z nas jest bardzo ważne. Warto pamiętać, że udzielanie pierwszej pomocy to nasz obowiązek w ratowaniu życia. Warto inwestować w naukę i praktykę tych ważnych umiejętności. Niech te umiejętności będą wkładem w bezpieczeństwo naszej społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *