Ergonomia pracy stojącej
TAGS: Kursy i szkolenia dla pracowników
Spread the love

Praca w pozycji stojącej.
Według statystyk to 30 % pracowników wykonuje pracę w pozycji stojącej. To jest nadmierny wysiłek dla organizmu. Wiąże on się z wysiłkiem fizycznym negatywnie wpływający na organizm.

 

Wpływ pozycji stojącej na funkcjonowanie organizmu 
wpływ pozycji stojącejWykonywanie pracy w pozycji stojącej zalicza się do pracy w czynnikach uciążliwych- nie szkodliwych. Czyli do pracy w pozycji wymuszonej. Problem nasila się gdy kończyny górne są dodatkowo obciążone.
Wiąże się ona z szeregiem niedogodności. Wpływa negatywnie na obciążenie kończyn dolnych i grzbietu. Zwiększa ona zużycie energii w porównaniu do pracy siedzącej. Występuje dokrwienie kończyn dolnych, natomiast górne części ciała są niedokrwione. Takie zachodzące reakcje w organizmie są niekorzystne.

 

Dlaczego pracownik wykonuje pracę w pozycji stojącej?
To środowisko pracy wymusza na pracowniku zajęcie pozycji stojącej. Niewłaściwie zorganizowane środowisko pracy. Rodzaj pracy stanowi o pozycji ciała np. obsługa maszyn, urządzeń Występujące czynności, w których nie można wykonywać ich w innych pozycjach np. praca fryzjerki, chirurga czy pracownika produkcyjnego.

 

Obowiązki pracodawcy prac stojących.
Pracodawca ma obowiązek organizować takie praca zgodnie z przepisami BHP. Obowiązki w tym zakresie uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP.
Dotyczący zapis § 49 związany z pracą stojącą stanowi:
1. PRZY WYKONYWANIU PRACY WYMAGAJĄCEJ STALE POZYCJI STOJĄCEJ NALEŻY ZAPEWNIĆ MOŻLIWOŚĆ SIEDZENIA.
2.PRZY WYKONYWANIU PRACY WYMAGAJĄCEJ STALE POZYCJI STOJĄCEJ LUB CHODZENIA NALEŻY ZAPEWNIĆ PRACOWNIKOM MOŻLIWOŚĆ ODPOCZYNKU W MIEJSCU PRACY W POZYCJI SIEDZĄCEJ.
3. SIEDZISKA POWINNY SPEŁNIAĆ WYMAGANIA POLSKICH NORM.

Przepis dotyczy pracy stojącej i siedzącej.
Praca stojąca to ta prac przy, której należy ciągle stać.
Praca siedząca to praca która wymaga ciągłego siedzenia.
W przypadku pracy stojącej należy zapewnić możliwość siedzenia. Wiąże się to z wyposażeniem stanowiska pracy w siedzisko. Nie może to być siedzisko poza stanowiskiem pracy np. w stołówce. Pracownik musi mieć możliwość zmiany pozycji ciała na swoim stanowisku. Nie opuszczając jego!
Siedzisko musi spełniać Polskie Normy takie jak:
PN-EN 16139:213-07 Meble- wytrzymałość, trwałość i bezpieczeństwo,
PN- EN 1022:2019- 03 Meble. Meble do siedzenia.
PN-EN 1335-1: 2020-09 Meble biurowe
PN- EN 1728 : 2012 Meble do siedzenia
W pracach wymagających siedzenia należy zapewnić zmianę pozycji na pozycje stojącą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *