Rana cięta
TAGS: pierwsza pomoc
Spread the love

Widoki ran ciętych wywołują wiele lęku. Towarzyszy temu obfite krwawienie. Widoczne jest cierpienie. Wrażenia są niecodzienne. Czas ucieka, poszkodowany panikuje. Przed osobą, która ma udzielić pomocy stoi poważne zadanie. Najpierw musi poradzić sobie ze swoimi emocjami. To jest typowa reakcja. Na co dzień nikt nie spotyka się z takimi sytuacjami. Zwłaszcza ratownik niemedyczny. Trzeba zachować ,,zimną krew” aby emocje nie przeważyły. Tylko opanowane działanie osoby udzielającej pomocy jest w stanie opatrzyć ranę.
Zapobieganie takim zdarzeniom jest w stanie zapobiec cierpieniom.

 

Jak zapanować nad emocjami?
Nawet jak odbyłeś kurs udzielania pomocy, posiadasz duży zasób umiejętności i wiedzy. Gdy nie zapanujesz nad emocjami to nie będziesz w stanie udzielić pomocy. Głęboko oddychaj. Postaraj się skupić na wykonywanych oddechach. Pomyśl pozytywnie Takie proste wszystkim znane techniki są w stanie ograniczyć negatywne emocje.

 

Jak powstają rany cięte?
Rana cięta (Vulnus incisivum lub sectum) powstaje w kontakcie ostrego przedmiotu z ciałem ludzkim.   Gdy przedmiot o ostrym zakończeniem z określoną siłą przemieści się przez skórę wówczas mamy do czynienia z raną. Głębokość rany uzależniona jest od siły przemieszczania i nacisku na tkankę.              Bardzo często wyglądają groźnie lecz na ogół są to płytkie rany powodujące obfite krwawienie.
Rodzaje ran ciętych:
-szarpane,
-kłute.

 

Co ma wpływ na ciężkość takiego urazu:
-umiejscowienie obrażenia,
-głębokość rany, wynika ona od siły przyłożenia i zakończenia przedmiotu,
-skutek, czy pojawił się krwotok?
Dlatego wszystkie rany należy traktować poważnie. Nie wolno ich bagatelizować Po ich opatrzeniu należy skontaktować się natychmiast z lekarzem. Być może będzie potrzeba podania leków, które uratują życie.

 

Opatrywanie ran.
Nie trzeba mieć magicznych zdolności ani umiejętności aby opatrzyć ranę.
Wystarczy polać wodą utlenioną ranę. Następnie przyłożyć gazę i owinąć bandażem.
Jeżeli przez opatrunek przecieka krew mamy do czynienia z krwotokiem. Należy ucisnąć opatrunek, okolice rany czystym gazikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *